Brama Herkulesa (Herculova vrata)

Podróże Możliwość komentowania Brama Herkulesa (Herculova vrata) została wyłączona 169

Brama Herkulesa (Herculova vrata) znajduje się w pobliżu Muzeum Archeologicznego. Ten przykład małej architektury wzniesiony został w I wieku i stanowi tym samym najstarszy i najlepiej zachowany rzymski zabytek miasta. Na szczycie bramy znajduje się wspaniała, rzeźbiona głowa Herkulesa.

ADRES: Carrarina

8. Amfiteatr w Puli to jedna z sześciu tego typu tak dobrze zachowanych budowli rzymskich na świecie. Jego budowa zakończyła się za rządów Klaudiusza, a w późniejszych czasach, tj. w 79 roku arena została rozbudowana. Kiedy władza nad tym obszarem należała do Wespazjana na placu areny odbywały się krwawe walki gladiatorów.

Do widowni mieszczącej 23 000 widzów prowadziło 20 oddzielnych wejść. Amfiteatr znajdował się w stanie nienaruszonym przez kilkanaście stuleci. Dopiero w XV wieku mieszkańcy Puli zaczęli zabierać kamień, z którego zbudowana była arena i wykorzystywać go jako budulec m.in. podczas wznoszenia zamku.

Pierwszy raz amfiteatr odrestaurowany został na polecenie generała Maramonta, obejmującego wówczas stanowisko gubernatora Prowincji Iliryjskich. Budowla po raz kolejny odnowiona została stosunkowo niedawno. Od kilku lat odbywają się tu koncerty muzyczne organizowane przez władze miasta Pula.

Wokół amfiteatru, tuż przy jego zewnętrznej ścianie rozlokowane były cztery wieże. W każdej z nich znajdował się zbiornik z pachnąca wodą, którą rozpylano podczas licznych przedstawień na zgromadzonych widzów.

Budowla została wzniesiona na pochyłym terenie. W celu wyrównania tej różnicy i wypoziomowania całości, elewacje znajdujące się od strony morza liczą sobie trzy pietra, zaś te po stronie przeciwnej już tylko dwa. Warto również wspomnieć, że na pierwszych dwóch piętrach rozlokowane zostały 42 arkady, zaś na piętrze ostatnim zobaczyć można 64 prostokątne otwory, przez które przedostaje się światło oświetlając tym samym znajdujące się wewnątrz korytarze. Każdy z nich łączy poszczególne sektory tej okazałej budowli.

Niegdyś arena służyła gladiatorom, zaś obecnie organizowane są tu różnego rodzaju widowiska, m.in. spektakularne bitwy morskie. W okresie letnim odbywają się tu koncerty operowe oraz przedstawienia teatralne i baletowe.

Eksponaty znalezione na terenie amfiteatru oraz innych rzymskich budowli, obejrzeć można w podziemnych korytarzach. W okresie panowania Rzymu w tych podziemnych lochach trzymano jeńców.

Pierwotnie arena budowli o długości niespełna 68 m i szerokości 41 m była odgrodzona od widzów żelazną poręczą. Rzędy siedzeń i metalowa balustradę oddzielało 3 metry wolnej przestrzeni przeznaczonej dla obsługi amfiteatru.

ADRES: Flavijevska ulica

GODZINY OTWARCIA: codziennie 09:00 – 21:00

WSTĘP PŁATNY

 

Pozostałe artykuły o turystyce oraz podróżach:

Author

Related Articles

http://splywynaslasku.pl/

Search

Back to Top