Istria i zatoka Kvarnerska

Podróże Możliwość komentowania Istria i zatoka Kvarnerska została wyłączona 77

Wyspy zatoki Kvarnerskiej ulokowane w północnej części Morza Adriatyckiego oraz półwysep Istria w każde wakacje przyciągają na swe tereny rzesze spragnionych słońca turystów. W tej części kraju obejrzeć można zachwycające wybrzeże oraz malownicze miejscowości. Ponadto znajduje się tu kilka chronionych parków narodowych, pełnych ciekawych i niespotykanych nigdzie indziej gatunków zwierząt oraz roślin.

Ilirowie zajmowali ten obszar do końca XI wieku p.n.e. W 42 roku p.n.e. panowanie nad Istria przejęli Rzymianie, pod rządami których wzniesiono wiele miast. Obecnie podziwiać można wiele obiektów będących dowodami rzymskiego panowania m.in. znakomicie zachowany amfiteatr wzniesiony w I wieku, stanowiący szóstą pod względem wielkości tego typu zabytkową budowlę na świecie.

Zaraz po upadku cesarstwa, rządy w Istrii przejęło Bizancjum. To właśnie z tego okresu pochodzą zachwycające mozaiki, które obejrzeć można z bazylice Eufrazjusza w miejscowości Porec.

Na początku wieku XV Istria wraz z okolicznymi terenami znalazła się pod panowaniem Wenecji. Dopiero w 1797 roku Napoleonowi Bonaparte udało się wyzwolić ten obszar spod panowania weneckiego. Po tym burzliwym okresie pozostało wiele miejskich loggii oraz zachwycających budowli z monumentalnymi gotyckimi dzwonnicami. W XIX wieku Rijeka pełniła rolę ważnego portu Austro-Węgier. Obecnie miasto stanowi najważniejszy ośrodek żeglugi morskiej. Można tu podziwiać piękne ogrody i wille wznoszone przez członków dynastii Habsburgów.

Wiele miast tego regionu ma dwie nazwy: chorwacką i włoską. Ta druga pochodzi z czasów, kiedy po I wojnie światowej Chorwacja znalazła się pod panowaniem państwa włoskiego. Podczas II wojny światowej obszar ten znany był głównie, jako twierdza partyzantów pochodzenia włoskiego. W 1945 roku znaczny obszar Istrii stał się częścią Jugosławii.

Istria to półwysep w kształcie trójkąta umownie dzielony na trzy części. Centralnie położony płaskowyż nosi nazwę białej Istrii, a to za sprawą krasowego wapienia gdzieniegdzie porośniętego przez sosny, dęby i jesiony. Ta część Istrii w większości pokryta wapiennym pasem, który uległ erozji, nazywana jest szarą. Obszar ten bogaty jest w żyzną glebę wykorzystywaną do uprawy winorośli i oliwek. Trzecią część zwaną również czerwoną tworzy płaskowyż, przez który przepływaj rzeki Mirna i Rasa. Na tym obszarze uprawiane są warzywa oraz zboże.

Pula, Porec, Park Narodowy Brijuni oraz Rovinj to najczęściej odwiedzane miejsca na tym półwyspie. Nad Zatoką Kvarnerską godna obejrzenia jest miejscowość Rijeka oraz wszystkie miasteczka ulokowane na trasie prowadzącej do Jablanaca. Na północ od wybrzeża znajdują się tereny gęsto zalesione gdzie ulokowany jest m.in. Park Narodowy Risnjak, zaś kierując się na południowy wschód dotrzemy do Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Wspaniałe widoki zagwarantują wczasowiczom wyspy Krk, Losinj, Rab oraz Cres. Zwiedzając miasta wzniesione u wybrzeży Chorwacji można odnieść wrażenie, że spaceruje się po klimatycznych uliczkach włoskiego miasta.

Pozostałe artykuły o turystyce oraz podróżach:

Author

Related Articles

http://splywynaslasku.pl/

Search

Back to Top