Pula (Pola)

Podróże Możliwość komentowania Pula (Pola) została wyłączona 95

Pierwotnie Pula była rzymską kolonią o nazwie Pietas Julia. Główną atrakcją miasta stanowią wspaniale zachowane zabytki, wzniesione w okresie rzymskiego panowania. W V wieku Pula została siedzibą biskupstwa i to właśnie z tego okresu pochodzą fundamenty wielu świątyń. Po krwawym najeździe ostrogotów miasto lego w gruzach. Swój dynamiczny rozwój Pula odnotowała na przełomie V i VI wieku, kiedy pełniła funkcje głównej siedziby wojsk bizantyjskich. W tym okresie wzniesiono kościół Santa Maria Formosa oraz katedrę.

W I połowie XIV wieku rządy nad Pulą przejęła Wenecja i to właśnie w okresie ich panowania liczba ludności miasta spadła do 300 osób. Miasto odrodziło się dopiero po 1856 roku, kiedy Austria ustanowiła je głównym portem marynarki wojennej. Obecnie Pula stanowi jedną z głównych baz morskich Chorwacji. Jest to również administracyjne centrum Istrii.

Co warto zwiedzić?

1. Świątynia Augusta (Augustov hram) wzniesiona została na placu pełniącym niegdyś funkcję rzymskiego forum. Ta znakomita perła rzymskiej myśli architektonicznej wzniesiona została w I wieku. Długa na 17 m i szeroka na 6 m świątynia posiada sześć smukłych kolumn, których wspaniale rzeźbione kapitele stanowią swoiste dzieła sztuki.

ADRES: Forum

GODZINY OTWARCIA: codziennie 09:00 – 13:00 i 18:00 – 21:00

WSTĘP WOLNY

2. Podwójna brama (Dvojna vrata) wzniesiona została na przełomie II i III wieku. Tworzą ją dwa zachwycające łuki oraz inkrustowany fryz. W jej sąsiedztwie zobaczyć można część murów, które niegdyś otaczały Pulę.

ADRES: Carrarina

3. Kościół Santa Maria Formosa (Kapela Marije Formoze) to nieduża bizantyjska świątynia wzniesiona na planie greckiego krzyża. Wcześniej budowla stanowiła kaplice dużej bazyliki Santa Maria Formosa. Wnętrze tej budowli sakralnej zdobią pozostałości wykonanych w VI wieku mozaik. Niestety budowla jest niedostępna dla zwiedzających.

ADRES: Maksimilijanova ulica

4. Cerkiew św. Mikołaja (Sv. Nikola) zbudowana została w VI wieku, zaś przebudowana około X wieku. Świątynia została podarowana wyznawcom prawosławia w XV wieku. Jej wnętrze zdobią zachwycające ikony wykonane na przełomie XV i XVI wieku.

ADRES: Castropola

GODZINY OTWARCIA: Jedynie po wcześniejszym umówieniu.

WSTĘP WOLNY

5. Łuk Sergiuszów (Slavoluk obitelji Sergijevaca) został zbudowany na rozkaz Slavii Postumy Sergii, która tą budowlą pragnęła oddać cześć swym braciom pełniącym ważne funkcje w cesarstwie. Pięknie żłobkowane kolumny wykonane w stylu korynckim podtrzymują wzniesiony w I wieku wspaniały łuk. Fryz budowli zdobi wspaniała rzeźba ukazująca rydwan ciągnięty przez konie.

W sąsiedztwie budowli ulokowano bar o nazwie „Ulisses”. Powstał on w celu upamiętnienia wizyty w Puli znanego pisarza Jamesa Joyce’a w 1904 roku.

ADRES: Ulica Sergijevaca

6. Muzeum Archeologiczne Istrii (Arheoloski Muzej Istre) umiejscowione zostało w budynku stanowiącym niegdyś niemiecką szkołę. Do budowli prowadzi Podwójna Brama. Wśród eksponatów znajdują się archeologiczne znaleziska odkryte na obszarze Puli i w okolicach miasta. Przedmioty wystawione w muzeum pochodzą nie tylko z okresu prehistorycznego, albowiem wiele znajdujących się tu obiektów stanowi dowody z czasów średniowiecza.

Fragmenty wielu budowli, liczne mozaiki oraz tego typu eksponaty umiejscowione zostały na parterze muzeum. Przedmioty od epoki neolitu do okresu panowania rzymskiego obejrzeć można na piętrze pierwszym.

Na drugim piętrze znajdują się trzy sale, w których wystawione zostały obiekty pochodzące z czasów cesarstwa rzymskiego. Znaleźć tu można m.in. bezgłowy posąg kobiety odkryty podczas badań na stanowisku archeologicznym w miejscowości Nesactium leżącej niedaleko Puli.

W dwóch innych salach drugiego piętra ulokowane zostały przedmioty datowane na czasy od późnego okresu klasycystycznego do średniowiecza. Szczególną uwagę należy zwrócić na ciekawe fragmenty VII i XII-wiecznych słowiańskich nagrobków.

ADRES: Carrarina 3

GODZINY OTWARCIA: codziennie 09:00 – 20:00

WSTĘP WOLNY

 

Pozostałe artykuły o turystyce oraz podróżach:

Author

Related Articles

http://splywynaslasku.pl/

Search

Back to Top