Szpiglasowa Przełęcz

Krupski Młyn spływ kajakowy Możliwość komentowania Szpiglasowa Przełęcz została wyłączona 116
Szpiglasowa Przełęcz
1 vote, 4.00 avg. rating (78% score)

Niezwykle interesującą widokowo przełęczą w polskich Tatrach Wysokich jest Szpiglasowa Przełęcz. Miejsce bardzo łatwo dostępne od strony Morskiego Oka.

Szpiglasowa Przełęcz oddziela masyw Miedzianego od Szpiglasowego Wierchu, a także Dolinę Pięciu Stawów Polskich od Doliny za Mnichem. Wznosi się na 2110 m n.p.m. Droga na przełęcz znana jest od bardzo dawna. Już w połowie XIX wieku dość tłumnie odwiedzana. Nazwa „Szpiglas” pochodzi z języka niemieckiego (Spiessglanz). Oznacza antymon. Faktycznie kiedyś w rejonie przełęczy znajdowały się złoża tego surowca, które jednakże stosunkowo szybko się wyczerpały.

Istnieją dwie drogi na Szpiglasową Przełęcz. Zacznijmy może o tej zdecydowanie łatwiejszej, czyli „Ceprostrady”. Jest to prościutki chodniczek. Trasę tę za czasów Aleksandra Bobkowskiego budowano z niemałym trudem. Co ciekawe, niektóre skały wysadzano dynamitem. Opis szlaku wypada zacząć od schroniska nad Morskim Okiem. Z tegoż schroniska odbijamy w prawo. Przez 15-20 minut będziemy wędrować lasem przy największym jeziorze Tatr. Lekko pod górę. Potem odsłania się przepiękny widok na szczyty na wprost. Mięguszowieckie Szczyty, Cubryna i Mnich zachwycają, ale także nieco przytłaczają wielkością. Następnie kilka zakosów i ruszamy ostro w górę. Po następnych 25-30 minutach mijamy drogowskaz na Wrota Chałubińskiego. Dalej na trasie nic skomplikowanego – dość męczące i długie podejście na samą przełęcz.

Z kolei z Doliny Pięciu Stawów Polskich znacznie trudniej. Żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz zaczyna się za Wielkim Stawem Polskim. Podejście bardzo ciężkie. Niedoświadczeni muszą mocno uważać, aby nie zgubić perci. Ostrożnie także przy wymijaniu! W czerwcu na drodze może być jeszcze trochę śniegu, ale zazwyczaj resztki białego puchu nie stwarzają zbyt wielkich problemów. Najtrudniejszy fragment tuż przed przełęczą. Musimy wtedy przejść 10-15 min z pomocą łańcuchów. Jest dość stromo i wąsko.

Ze Szpiglasowej Przełęcz wspaniała panorama Tatr Wysokich: zarówno słowackich, jak i tych w rejonie Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów Polskich. Dla jeszcze lepszych widoków warto wejść na Szpiglasowy Wierch – od przełęczy niecałe 15 minut.

Pozostałe artykuły o turystyce oraz podróżach:

Author

Related Articles

http://splywynaslasku.pl/

Search

Back to Top