Upłazy w Tatrach

Krupski Młyn spływ kajakowy Możliwość komentowania Upłazy w Tatrach została wyłączona 106
Upłazy w Tatrach
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Upłazy są dość mało znanymi formami ukształtowania powierzchni ziemi. Niemniej jednak przed wyjazdem w Tatry warto bliżej się zapoznać z tym pojęciem.

Z grubsza upłazem nazywa się wypłaszczony fragment zbocza (zarówno skalnego, jak i trawiastego), który od reszty wyróżnia się o wiele mniejszym kątem nachylenia. W polskich Tatrach najsłynniejsze są: Skupniów Upłaz, Długi Upłaz, Czerwony Upłaz, Wielki Upłaz, Twardy Upłaz.

Skupniów Upłaz leży między Małą Kopą Królową a Boczaniem i Wysokim. Niejako rozdziela Dolinę Olczyską od Doliny Jaworzynki. Rozpościera się na ponad kilometr, a jego wysokość waha się od 1300 do 1480 m n.p.m. Pokryty trawą i kosodrzewiną. Przez upłaz prowadzi niebieski szlak turystyczny z Kuźnic przez Boczań na Halę Gąsienicową.

Czerwony Upłaz to ni mniej, ni więcej, a część północnego zbocza Małołączniaka. Jak wszystkie szczyty Czerwonych Wierchów porośnięty sitem skuciną. Wyżej łagodny, niżej ogromne przepaście – pod żadnym pozorem nie wolno zbaczać z wytyczonego szlaku!

Z kolei Długi Upłaz usytuowany jest na grani od Rakonia do Łuczniańskiej Przełęczy. Pokryty trawą i kosodrzewiną. Cały upłaz przejdziemy niebiesko znakowaną trasą. Rozciąga się na więcej niż 2 kilometry. Przepiękny widok na zarówno polskie, jak i słowackie Tatry Zachodnie.

I znów wracamy do Czerwonych Wierchów, a konkretniej odnosimy się do Twardego Upłazu. To część północno-zachodniego stoku Ciemniaka. Jak na upłaz bardzo stromy – wielu już wymiękło podczas podejścia. Nazywany tak z powodu znajdujących się w glebie skał granitowych (praktycznie ich nie widać), które są niezwykle rzadkie w Tatrach Zachodnich (dominuje przecież wapień). W okolicy dużo rzadkich roślina, np. ukwap karpacki.

Można wyróżnić jeszcze Wielki Upłaz, który znajduje się na południowym zboczu Giewontu. Warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do masywu „Śpiącego Rycerza” jest trawiasty i łagodni. Wznosi się nad Doliną Kondratową. Przez Wielki Upłaz nie wiedzie żaden szlak.

Upłazy uznano za doskonałe miejsce na chwilę odpoczynku. Nic dziwnego, zazwyczaj łagodne, płaskie i pokryte trawą. A jeszcze wszędzie wkoło te wspaniałe widoki!

Pozostałe artykuły o turystyce oraz podróżach:

Author

Related Articles

http://splywynaslasku.pl/

Search

Back to Top